Horká, náročná, kopcovitá a hlavně opravdu terénní. Tak by se dala ve zkratce definovat trať závodu horských kol Lapierre Životské Hory.

V sobotu 15.6.2019 se jel již jedenáctý ročník tohoto tradičního závodu vyznavačů tlustých gum. Na start dlouhé 65 km a krátké 20 km tratě se postavilo tentokráte 200 účastníků.

Závod startuje po krátkém průjezdu obcí do kopce v ostrém tempu, kde si každý najde v závodním poli své místo. Začátek tratě nikoho nešetří, na prvních 20 km jsou celkem slušné stoupáky. Poté následuje delší přejezd po loukách na Lipinu, kde se trať s vervou zakousne do slušného terénu. Před druhou občerstvovací stanicí je tradiční technické bahenní místo v údolí Melečku, které prověří technické schopnosti nejednoho závodníka a po ní zase celkem výživný sjezd na Maria Talhof. Zde už je startovní pole roztrháno a každý má svou výkonnostní skupinu. Po sjezdu k řece Moravici v Jánských koupelích, kde se mohou při trailu vedrem unavení závodníci pokochat pohledem na chladivou řeku, nás čeká dlouhý lesem vedoucí náročný výjezd ke třetí občerstvovací stanici. Poté kousek odpočinkově bez nějakých záludností až nad obec Deštná, kde následují pěkné technické pasáže nahoru a dolů. Nakonec už zbývá vyjet výživný kopec směrem k Životským Horám, kde jsme při závodě již potřetí (odtud název závodu ). Zde na možná nejvyšším bodě závodu se trať konečně zlomí a přichází dlouhý rychlý sjezd k poslednímu technickému trailu nad řekou Hvozdnicí a po brodu a krátkém asfaltovém přejezdu do cíle.

Na dlouhé 65 km trati zvítězil Petr Hudeček s vteřinovým náskokem na Viktora Klose. Třetím borcem na trati se stal Jakub Sedlář. V ženách byla nejrychlejší opavská naděje Klára Pavelková před Klárou Kubínovou a Michaelou Tokarčíkovou.

Na krátké 20 km trati byl nejrychlejší Ondřej Blažek, který 20 km zajel za 0:52:01 minut, druhým dojel Rostislav Suchánek a třetí Jiří Tešnar. V ženách zvítězila Magdalena Smejová před Petrou Hartmanovou a Blaženou Wankeovou.

Děti se utkaly na dvou tratích. Starší děti odjeli 8 km trať lesním terénem v pořadí Jakub Švidrnoch, Ondřej Slanina a Aleš Včelka. V dívkách zvítězila Adriana Janíčková před Alžbětou Westovou a Eliškou Slaninovou.

Na krátké 4 km trati byli nejrychlejšími závodníky Thomas Bilato, Jan Gellner, Filip Gróman, Ella Křestan, Julie Hozová, Magdaléna Víchová.

„Nutno podotknout, že trať byla perfektně připravena a označena. Zázemí, kde je vše na co si vzpomenete a příjemní vstřícní pořadatelé. To je devíza, která se jen tak nevidí. Tak zase za rok na viděnou.“ říká závodník Pavel Hadámek z Babylonbike Litultovice

Kategorie: Aktuality